22.06.2013 r.
W poprzednim poście pisałam o Zamku Czocha- jednym z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska (i Polski całej też). Ale zwiedzanie na nim samym nie musi się kończyć. W okolicy jest kilka miejsc, które warto przy okazji zobaczyć.
Jeżeli komuś za mało atrakcji w zamku może wybrać się jeszcze do Multimedialnej Sali Tortur, znajdującej się w jego podziemiach. Jest to osobna działalność więc konieczne jest wykupienie dodatkowego biletu. Nie powiem żeby mnie to jakoś przesadnie ucieszyło, nie jestem fanką takiego „państwa w państwie”.
Będąc w okolicy nie można pominąć zapory i elektrowni wodnej na Jeziorze Leśnieńskim.
Malowniczo położona Zapora Leśniańska jest najstarszą zaporą wodną w Polsce. Jej budowę rozpoczęto 5 października 1901 roku. W uroczystościach położenia kamienia węgielnego pod budowę tamy brali udział m.in. minister rolnictwa Wiktor von Pobielski i nadprezydent Śląska Hermann von Hatzfeld. Większość zatrudnionych przy budowie robotników pochodziła z Austrii i Włoch. Koszt inwestycji wyniósł 1 270 000 marek. Warunki pracy nie były bezpieczne. Podczas budowy zużyto 32 tony dynamitu. Kilku pracowników straciło życie. Uroczystego otwarcia tamy dokonano 15 lipca 1905 roku. Zapora usytuowana została u wylotu wąskiej przełomowej doliny Kwisy powyżej Leśnej na 97 km od ujścia Kwisy do Bobru.
Dane Techniczne
– Zapora kamienno betonowa
– Zapora ma 45 m wysokości, z czego 36 m ponad poziom terenu.
– Długość ciężkiej zapory kamienno betonowej w koronie wynosi 130 m przy szerokości 8 m. Szerokość zapory w stropie osiąga 38 m.
– Powstałe w wyniku budowy zapory Jezioro Leśniańskie ma całkowitą pojemność 15 mln m3 (rezerwa powodziowa wynosi 8 mln m3). Długość zbiornika wynosi około 7 km, szerokość do 1 km a powierzchnia około 140 ha.
Elektrownia Wodna
W latach 1905 1907 u podnóża tamy wzniesiono również elektrownię wodną, która w przeciwieństwie do zapory powstała wyłącznie ze środków prowincji śląskiej (koszt jej budowy wyniósł 800 000 marek). Pierwsze trzy turbozespoły oddano do eksploatacji w 1907 roku, a w rok później dwa następne. Jest to najstarsza zawodowa elektrownia wodna w Polsce. Wyposażenie elektrowni zachowało się do naszych czasów w bardzo dobrym stanie. Składa się na nią zespół 6 turbin typu Francis firmy J.M.Voith z 1907 roku o łącznej mocy 2,61 MW oraz generatorów SSW z 1907 roku i współczesnych.
Źródło Tablica Informacyjna Przy Zaporze
Niecałą godzinę samochodem z Leśnej leży czeskie miasto Liberec. Korzystamy więc z okazji, by pojechać tam… na obiad. Ograniczamy zwiedzanie do zakupów w lokalnym markecie (zaopatrujemy się w lokalne produkty) a następnie znalezienia lokalu, w którym możemy coś zjeść. Na większe zwiedzanie przyjdzie czas innym razem. Liberec zasługuje na całodzienny wypad.
0 Komentarzy
Atrakcyjne wakacje z dzieckiem · 11/07/2018 o
Zapraszam także do nas
https://atrakcyjne-wakacje-z-dzieckiem.blogspot.com/2018/11/zamek-czocha-czy-warto.html?m=1
Artur Szymanowski · 02/26/2016 o
To zdjęcie z zapory: Tam gdzie jest ta dziura i żółte barierki nad kratownicą do chodzenia – to tak można sobie tam wyjść bez żadnych zabezpieczeń? Aż mi się wierzyć nie chce, że tak można… A gdzie jakieś zabezpieczenia? Bo zazwyczaj to sa kraty, płoty lub inne zakazy.