Góra Ślęża leżąca w Masywie Ślęży, ok. 45 km od Wrocławia to często obierany kierunek wycieczek mieszkańców Dolnego Śląska. Nie jest to wybitnie wysoki szczyt, wznosi się bowiem jedynie na 718 m npm. Jest to zdecydowanie góra dla każdego. Nie tylko pod względem dużej ilości szlaków o różnej trudności, ale przede wszystkim dzięki ciekawej historii.

Ślęża – góra mocy czy wrota do piekieł?

Pierwsze ślady kultu pogańskiego datuje się na 1300 lat pne. Od zawsze przyciągała druidów, czczących Słońce a teraz turystów i nawet ufologów. Legenda mówi, że w miejscu Ślęży znajdowały się wrota do piekła. Każdej nocy diabły wychodziły na Ziemię i zakradały się do siedzib ludzkich. Irytowała ich nie tylko to, że do ludzi należy piękno natury, rozległe lasy pełne zwierzyny ale to, że ludzie trudy dnia codziennego przyjmowali z uśmiechem i wręcz pieśnią na ustach.

Bardziej współczesne teorie wspominają o znajdujących się w jej wnętrzu ukrytych skarbach – złocie zrabowanym podczas II wolny światowej z Wrocławia (to samo złoto, które ma znajdować się w pociągu pod Wałbrzychem 😉 )

Ślęża często nazywana jest polskim Olimpem – siedzibą bogów. Mijane po drodze kamienne pamiątki pogańskich czasów łatwo pozwalają wczuć się w klimat magii i tajemnic. Wyobraźcie sobie – zachodzące słońce ostatnimi promieniami przebija się przez gęsty las, wokół słychać ciche śpiewne zaklęcia, gdzieniegdzie mrok rozświetlają rytualne ogniska. Robi wrażenie?

Nic dziwnego. Ślęża bowiem to jedno z najważniejszym miejsc mocy w Polsce. Uważa się, że dzięki pozytywnemu promieniowaniu miejsca takie poprawiają odporność i zwiększają siły witalne ludzi. Część bioenergoterapeutów twierdzi, że Ślęża jest drugim najsilniejszym miejscem mocy w Polsce, po Wawelu.

Tąpadła – Pod Skalną – Kazalnica – Olbrzymki – Wieża Widokowa – Ślęża – Tąpadła

Na Ślęży byłam już mnóstwo razy. Wchodziłam na szczyt chyba każdym szlakiem. Zdobyłam go nawet dwa razy nocą – Sylwester 2017/ 2018 (wejście opisane zostało tutaj) i Sylwester 2018/2019. Górę mogą zdobywać również rodzice z małymi dziećmi czy niepełnosprawni. Najłatwiejszym, prowadzącym z parkingu na Przełęczy Tąpadła szlakiem żółtym można wjechać nawet wózkiem. Szlak zajmuje ok 3 km w jedną stronę.

My tym razem wybraliśmy szlak niebieski, startujący również z Przełęczy Tąpadła, prowadzący obok Kazalnicy i przez skalną formację Olbrzymki. Jest to szlak bardziej wymagający, z ostrzejszymi podejściami, ale również ciekawymi punktami widokowymi (w tym betonowa wieża widokowa, pod koniec trasy). Upał + prawie 500 m podejścia to idealne warunki do zaprawy przed Tatrami Słowackimi. W końcu Ślęża znana jest jako góra dobrej energii 🙂

Odcinek: Tąpadła – Pod Skalną

Startujemy z parkingu na Przełęczy Tąpadła. Samochodów jest już sporo ale większość osób wybierze najłatwiejszy szlak więc nie spodziewamy się na naszej trasie tłumów.

Odbijamy przy pierwszej tablicy edukacyjnej w lewo, wchodząc na szutrowy przyjemny zielono – niebieski szlak. Pomimo wczesnej godziny upał daje już o sobie znać. Po ok 30 minutach żegnamy się z zielonym szlakiem i pod Skalną zaczynamy pierwsze podejście. Kończy się przyjemny spacerek.

Odcinek: Kazalnica – Olbrzymki – Wieża Widokowa

Upał coraz bardziej doskwiera, po chwilowym wypłaszczeniu pozwalającym wyrównać oddech droga ponownie pnie się ostro w górę, kamienną drogą.

W końcu dochodzimy do uznawanego za najtrudniejszy moment niebieskiego szlaku, tzw. Skalna Perć – przejście kamienną drogą mając z jednej strony skalną ścianę, a z drugiej przepaść. Nie ma oczywiście w żaden sposób porównania do Orlej Perci w Tatrach czy Perci Akademików na Babiej Górze. No cóż, jaka góra taka perć 😉

Mijamy kolejny punkt widokowy osadzony na skale. Z oddali widać już nasz cel – kościół NMP stojący na szczycie Ślęży oraz wieżę telewizyjną. Nieopodal zza drzew wyłania się betonowa wieża widokowa. Jesteśmy już trochę zmęczeni więc wizja celu dodaje nam sił.

Ślęża – na szczycie Góry Słowian

W końcu dochodzimy na szczyt. Wieża widokowa, z powodu epidemii, jak wiele podobnych atrakcji, jest nieczynna. Zaskakuje nas niespotykany widok na Ślęży – brak tłumów. Z racji bliskości Wrocławia oraz łatwych, różnorodnych szlaków góra jest często oblegana. Po raz drugi w życiu (pierwszy raz był w kwietniu 2020) spotykamy tylko kilka grupek.

Nawet tradycyjne ogniska są tylko dwa. Nie wiem czy to przez koronawirus czy raczej przez upał ale dla nas jest to zdecydowanie ogromny plus. My również rozpalamy ognisko. Co oprócz widoku możemy podziwiać na szczycie?

  • Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z 1852 roku.

  • granitowa rzeźba niedźwiedzia.

  • granitowy krzyż milenijny postawiony w 2000 roku

  • Dom Turysty im. Romana Zmorskiego z roku 1908.

  • Radiowo Telewizyjne Centrum Nadawcze Ślęża – RTCN Ślęża z roku 1958 wraz z masztem anteny nadawczej z 1972 roku, wysokim na 136 metrów.

Odcinek: Ślęża – Tąpadła

Do parkingu wracamy żółtym szlakiem. Po drodze mijamy kamienne pozostałości po pogańskim kulcie.

Czy Ślęża to wygasły wulkan?

Aby podkreślić niezwykłość tej góry wiele osób głosi tezę, że Ślęża to wygasły wulkan. W czasach nowożytnych przekonanie to było bardzo silne. Obecnie wiemy już, że stożkowy kształt góra zawdzięcza nie kominowi wulkanicznemu, a enklawie skał głębinowych, wyniesionych podczas ruchów tektonicznych. „Na dzisiejszy kształt skał miał spory wpływ wielki i gruby na kilkaset metrów lądolód, który panoszył się w tych okolicach ok. 700 tys. lat temu, w okresie zlodowaceń plejstoceńskich. Pokrywał on swoim zasięgiem całą okolicę. Na tym morzu lodowego pustkowia znajdowała się jedna, jedyna 200 metrowa wyspa. Ślęża. To ona stała się zaczątkiem życia na tych terenach.”

INFORMACJE O TRASIE

długość proponowanej trasy: 7,6 km
czas przejścia proponowanej trasy: 2:29 h
stopień trudności: łatwy (nie dla rodzin z wózkiem)
suma podejść: 416 m
suma zejść: 416

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Parking na Przełęczy Tąpadła jest bezpłatny. Warto pamiętać, że w weekend może być tam dużo samochodów. Auto można parkować również w lesie. Często w weekendy samochody zaparkowane są nawet wzdłuż drogi.

  • Na szczyt można wejść od czterech stron. Dwa najpopularniejsze szlaki prowadzą z Sobótki i Przełęczy Tąpadła. Opisana powyżej trasa należy do trudniejszych i wybierana jest raczej przez mniejszość.

  • Ślęża należy do szczytów Korony Sudetów Polskich, Korony Gór Polskich i Korony Sudetów.

10.2020


1 Komentarz

Krysia · 10/18/2020 o

Kurcze, chce tam pojechać:) fajnie to Opisałaś:) a z tymi ogniskami na szczycie to jakaś tradycja na Ślęży?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *